Zaman Yönetimi

\"\"

Hemen hiçbir şeye yetişemiyorsanız, neredeyse her zaman geç kalıyorsanız, zamanınızı iyi kullanıp önceliği hangi aktiviteye ayıracağınızı bilemiyorsanız, ya da zamanınızı boşa harcadığınızı düşünüyorsanız, zamanınızı etkili ve verimli kullanmıyorsunuz demektir.

Zaman yönetimi, hedeflerinizi etkili bir şekilde gerçekleştirmek için gününü nasıl değerlendireceğini planlama ve kontrol etme yeteneğidir. Bu, iş-ev-sosyal yaşam-hobiler arasında dengeyi kurabilmek demektir. İyi bir zaman yönetimi daha çok değil daha verimli çalışmanıza olanak tanır. İşinizi ve özel hayatınızı dengelemelisiniz. Dijital çağ birçok faydasının yanısıra maalesef işimizin özel hayatımızı ele geçirmesine yol açtı. Devamlı online’ız, e-postalarımızı akşam saatlerinde dahi kontrol ediyoruz.

Kötü bir zaman yönetimi, erteleme, dikkat problemleri ya da özkontrol sıkıntıları ile ilgili olabilir.

Zamanı iyi yönetebilenler yapacaklarını öncelik sıralamasına göre gündeme alır ve yapılması gereken zamanda yaparlar. Neyi yapacaklarını neyi yapmayacaklarını bilerek yaparlar planlarını. Gerçekten neyin önemli neyin acil olduğunu kavrayabilirler. Acil ve önemli arasındaki ayrımı yapabilme becerisi, kişinin işte, evde ya da okulda zamanını ve iş yükünü öncelendirmenin anahtarıdır.

Aşağıdaki matriks bu kuralı uygulamada yardımcı olacaktır.

\"\"

Sükunetle öncelik sıralamanızı oluşturun. Önemli ve acil olanlardan başlayıp önemli ve acil olmayana doğru sıralayın.

Bu konuda zorlanıyorsanız, bir profesyonelden destek alın. Zamanınızı doğru yönetmek yaşamı keyifli yaşamanızı sağlayacaktır.

Dr.phil. R. Meltem Kavcar Sırmalı