Yeme Bozukluğu

\"\"

Yeme bozuklukları; vücut ağırlığı takıntısı, vücudun şekli ile ilgili olumsuz düşünceler ve beraberinde getirdiği duygulanım bozukluklarının olduğu bir durumdur. Bu bozukluk kişinin genel vücut sağlığını etkileyen, hatta tedavi edilmezse, ölümle sonuçlanabilen bir bozukluktur. Yeme Bozuklukları; Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervoza ve Başka Türlü Adlandırılamayan Yeme Bozuklukları olarak üç ana gruba ayrılır. Anoreksiya Nervoza yemek yemeyi tamamen durdurma, Bulimia Nervoza aşırı yeme ve kusma, Başka Türlü Adlandırılamayan Yeme Bozuklukluğu ise kusma olmadan aşırı yeme, yemeği çiğneyip yutmadan çıkartma ve diğer normal dışı yeme alışkanlıkları ile betimlenir. Yeme Bozuklukları, sonuçları hayati tehlike içeren ciddi bir bozukluktur.

Yeme Bozuklukları Beslenme Bozukluklarından farklıdır. Beslenme Bozuklukları daha çok bebek ve küçük çocuklarda görülür ve büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyebilecek çeşitli organik ve nonorganik nedenlerden kaynaklanabilir.

Tüm Yeme Bozukluklarının tedavisinde, sağlıklı bir beslenme çizelgesinin oluşturulmasının akabinde yeni beslenme biçimine geçilmeden, psikoterapi gerekli yöntemlerle devreye girer. Psikoterapi diğer eşleşen problemlerin de işlendiği, ancak esas olarak kişinin yeme davranışı ile ilgili oluşturmuş olduğu yanlış düşünce kalıplarının ve olumsuz beden algısının bilişsel-davranışçı terapilerle değiştirilmesine dayanır başlangıçta.  Psikoterapinin oluşturulmasında dinamik yaklaşımın da önemi büyüktür. Yeme Bozukluğunu oluşturan bilinçaltı çatışmaların bilince çıkartılarak kişiliğin sağlıklı ve özgür gelişmesinin sağlanması çok önemlidir. Bireysel terapinin yanı sıra mutlak aile terapisi de tedavi protokolünde yer almalıdır. Psikoterapinin gerektiğinde destekleyicisi psikofarmakoterapidir.

Dr.phil. R. Meltem Kavcar Sırmalı