Vajinismus

\"\"

Vajinismus vajinanın dış  1/3’lük kısmında yaralan kasların cinsel birleşme esnasında istemsiz kasılarak cinsel birleşmeyi engellemesidir.  Cinsel birleşme esnasında kaslar kontrol edilemez ve kasılmanın önüne geçilemez.  Bu kasılmalar yalnızca cinsel birleşme girişimini hayal etmekle bile oluşabilir.

Vajinismus, kadının kendisini eksik hissetmesine neden olabileceği gibi eşine karşı da suçluluk hissetmesine sebep olabilir.

Vajinismus tedavi edilmezse, çiftin cinsel haz ve doyumu ile üreme işlevi olumsuz etkilenir.

Vajinismus, bizim toplumumuzda oldukça yaygın bir sorun olarak önümüze çıkmaktadır. Yukarıda ifade ettiğim toplumsal, kültürel ve dini baskılar kadına cinselliği yasaklamaya devam ettiği müddetçe de bu sorun devam edecektir. Diğer birçok sorun gibi, bu sorunun çözümü için de öncelikle kadınlarımızın eğitimine önem vermeliyiz. Bu problemi kendisinde yaşayan, nedenlerini öğrenen ve tedavi olan kadınlar anne olduklarında, çocuklarının da aynı problemi yaşamaması için daha sağlıklı bir eğitim vereceklerdir çocuklarına. Ayrıca okullardaki biyoloji derslerinde insan anatomisi derslerinin daha kapsamlı öğretilmesi ve gençlere mutlak cinsel eğitim verilmesi diğer yaygın çözümler olacaktır.

Vajinismusun tedavisi için doktora başvurma süresi uzadıkça, sadece kadının ümitsizliği değil, erkeğin de özgüveninde kuvvetli sarsıntı, cinsellikten soğuma, ereksiyon problemleri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalma riski de yükselir. Ayrıca cinsellik gibi insan fizyolojisi ve aile içi bağlarda önemli bir role sahip doğal bir sürecin yaşanamaması psikolojik sorunlarla beraber aile içi sosyal sorunlara da beraberinde getirir.

Böyle bir sıkıntınız varsa vakit geçirmeden önce jinekologunuza, jinekologunuz vajinismus teşhisi koyarsa da bu konuda uzmanlaşmış bir terapiste başvurmalısınız eşiniz ile birlikte. Bu sadece kadınlara ait bir durum değil, eşlerin birlikte çözmesi gereken bir durumdur. Eşinizle birlikte düzenli olarak alacağınız terapi vajinismusu aşmanızı sağlayacaktır.

Dr.phil. R. Meltem KAVCAR SIRMALI