Umudun Gücü

Umutlandık. Kendimizi daha iyi, daha güçlü, daha inançlı hissediyoruz.

Umut, karar verebilmek, seçebilmek demektir. Umutlu insan hedeflerine ulaşmak için kararlı ve inançlıdır. Hedeflerine ulaşabilmek için farklı stratejiler geliştirir, vazgeçmez.

Umudunuzun gücü sizin mağdur mu yoksa ayakta kalmayı başaran mı olacağınızı belirler.

Umudunuz varsa, tüm zorluklara rağmen bir şekilde ayakta kalırsınız. Umutlu kişiler aktif ve iyimserdirler. Geleceğe bakarlar. Kendilerine nasıl yardımcı olabileceklerini araştırırlar. Yaşadıkları kayıplar için yas tutarlar, ama rezilyans gösterip hayatın getirdiği zorluklarla savaşmaya devam ederler.

Umudunuz zayıfsa ya da yoksa siz de mağdurlar arasına katılır, kendinizi kurban gibi hissetmekten alıkoyamazsınız. Mağdur olmayı seçenler edilgen ve karamsardırlar. Geçmişe takılıp kalırlar. Kendi üstlerine düşenleri yapmak yerine hep başkalarından yardım beklerler.

Kişinin bu durumda kendisine öncelikli sorumluluğu, mağduriyet psikolojisinden çıkıp hayatta ayakta kalmayı başaran birisine dönüşmek için atması gereken adımları atmaktır. Bu adımlar umudun gücünü keşfetmenizi sağlayacaktır.

Eğer umudu hap haline getirebilseydik en iyi, en güçlü antidepresantdan bile daha güçlü olurdu. Umut, aslında yaşamda kalmak ile uçuruma yuvarlanmak arasındaki tek majör farktır.

Umut, inanılmaz bir güçtür. Siz çağırana kadar uykuda bekler. Siz isterseniz, karar verirseniz, ümit eder, zorlukların üstesinden geleceğinize inanır, sebat edersiniz, yolunuza çıkan her şeyin üstesinden gelirsiniz.

Umut, koşulların daha iyi olacağına olan inançtır, çalışmaktır, aktif olarak üstünüze düşeni yapmaktır. Her şeyin daha iyi olması için bir dilek, bir dua değildir, edilgen olarak beklemek ve razı olmak değildir.

Umut etmek, gücünüzün farkına varmanızı sağlar. Yaşamın getirdiği en zor zamanlarda bile ayakta kalabilmenizi sağlar. Umut sayesinde rezilyan birisi olursunuz.

Zor zamanlardan geçiyorsanız, her şeyin geçeceğini biliyor olmak bile umutlu olmanız için yeterlidir.

Hayatta farkı yaratan zaten umuttur.

Dr.phil. Meltem KAVCAR SIRMALI

25 Haziran 2019