Kanser Tanışı Almış Kişiler

\"\"Kanser tanısı aldığınızda kendinizi yolun sonuna gelmiş hissedersiniz. Evet, önünüzde uzun ve meşakketli bir tedavi süreci var. Ama kanser eskisi gibi tedavisi olmayan ölümcül bir hastalık değil. Birçok farklı tedavi yöntemi var, hele de erken teşhis edilmişse. Senelik sağlık kontrollerimizi düzenli yaptırmak bu açıdan çok önemli. Kendinize, doktorunuza, tedavinize koşulsuz inanmanız ve yapılması gerekenleri harfiyen yerine getirmeniz çok önemli.

Bu süreçte aileniz, dostlarınız size müthiş destek vereceklerdir. Ülkemizde bu konuda çok şanslıyız gerçekten. Bu süreçte çevrenizin desteği, doktorunuzun tedavi protokolü ve terapistinizin desteği ile bu süreci en az derecede zorlanarak geçirirsiniz.

Bu süreçte aile bireylerinizin de psikolojik destek alması önemli bir konudur.

Kanser teşhisini ilk duyduğunuzda siz de muhtemelen inkar süreci ile tepki vermişsinizdir. İnanamaz insan. Sonra öfke, psikolojik pazarlık, depresyon ve en sonunda da kabul süreci gelir.

Tedavi sürecinde elinizden geldiğince öncesinde yaptılarınızı yapmayı sürdürmeye çalışmalısınız. En önemlisi yeni bir şey öğrenmeye başlamalısınız. Hedefler koymalı, planlar yapmalısınız.

Doktorlarınızın tedavisinin yanısıra psikoloğunuz ile düzenli görüşmeyi sürdürün. Psikoonkoloji konusunda uzmanlaşmış bir terapist ile çalışın.

Biz bu uzun ve meşakketli sürecin doktorlarımızın dediklerini yapıp kendimize, hayat düzenimize, beslenme sistemimize dikkat ederek bunun üstesinden geleceğiz.

Dr.phil. R. Meltem KAVCAR SIRMALI