Kadınlar ölüyor yeşilli morlu….

İnsan inanmak istemiyor. Bu sene ayda ortalama 35 kadın eşleri tarafından öldürüldü. Şiddet gören kadınların sayısını ise bilemiyoruz, çoğu kayda geçmiyor bile. Erkekler eşlerini vahşice öldürüyorlar, sokakta, evde, çocuklarının önünde, hastanede, insanların

gözü önünde, kapalı kapılar ardında, hiç fark etmiyor. Her yerde ölüm var kadınlara.

Kadınları kapattıkça, izole ettikçe, ellerine hiçbir imkan vermedikçe, babaları annelerini döverken, büyürken anneleri-babaları-ağabeyleri tarafından şiddete uğrarken sessiz kaldıkça, eşine şiddet uygulayan erkeğe “kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etme”, “kadına göz açtırmamak lazım” diyerek cezai işlem uygulamadıkça, kadına “olur karıkoca arasında, barışın”, “sen de kocana karşı çıkma”, “dışarı çıkma”, “konuşma”, “gülme”, “gelinlikle çıktın, kefenle girersin”, “çocuklarını bırak gel”, “okuma”, “öğrenme”, “asla sorgulama” dendikçe daha çook Emine’ler ölür, çocuklar “Ne olur ölme Anne” diye ağlar.

Kadınlar, kızlarınızı okutun, meslek sahibi yapın onları. Paralarını kazansınlar. Kendi ayakları üzerinde dursunlar. Onlara özgür olmayı, sorgulamayı öğretin. Cinsiyetler arasında yaşam alanında bir fark olmadığını öğretin. Patriarkal sistemin kadınları nasıl kurban ettiğini okuyun, kızlarınıza öğretin. Anneleriniz patriarkal sistemi öğrenme imkanına sahip olmayabilir, siz öğrenin, siz anlatın annenize neden erkek egemen bir toplum olduğumuzu, neden kadınların kapalı kapılar ardında yaşamaya mahkûm edildiğini, neden erkeğe bağımlı kılındığını.

Okuyun, diğer mesleklerin yanında hâkim olun, avukat olun. Öncelikle bu kişilerin cezasız olarak eve gidip yeni bir şiddet eylemi oluşturmasına izin vermeyin.

Yasalar önünde de yaşamda da biyolojik cinsiyetimizin aslında hiçbir etkisinin olmaması gerektiğini kavrayın. Önce siz kavrayın. Çevrenize, sizden büyüklere, sizden küçüklere neden biyolojik cinsiyetin önemli olmadığını anlatın.

Kendinizi asla biyolojik cinsiyetiniz ile tanımlamayın. Kadın ya da erkek olarak dünyaya gelmemiz, insan olduğumuz gerçeğini değiştirmesin.

Farkı siz yaratacaksınız kadınlar. Kenetlenin.

Dr.phil. R. Meltem KAVCAR SIRMALI

27 Ağustos 2019