Eyvah, yine geldi 14 Şubat….

İlişkisi olanlar için planlar, beklentiler, hediyeler, rezervasyonlar. Karşılanırsa beklentiler ne ala, ama karşılanmazsa kavgalar, sürtüşmeler. Para harcamalar, biriktirmeler, etraftan, internetten, dergilerden fikir almalar. Haa, tabii bir de evlilik teklifleri var. Öyle sıradan “Benimle evlenir misin?” ile olmaz. “Hakan Ayşe’ye nasıl bir evlilik teklifi yapmış, biliyor musun?”lar. Evlilik tekliflerini başka bir zaman konuşuruz.

\"\"14 Şubat daha çok kadınların önemsediği, öne çıkardığı ve rekabet alanına dönüştürdüğü bir tarih oldu. Erkekler de partnerlerinden korkularına 14 Şubat için ciddi mesai harcar hale geldiler. Tabii burada ellerini ovuşturanlar 14 Şubat’ın ticaretini yapanlar.

Bir ilişki içindeki özen yılda bir güne nasıl indirgenip sığdırılmaya çalışılır ki?

İlişkinize her gün özenmelisiniz. Her sabah kalktığınızda partnerinizi yeniden partner olarak seçebilmelisiniz. İlişkiler “kavuştum, artık benimdir, çaba göstermeme gerek kalmadı” şeklinde işlemez. Sembolik günleri önemseyip gerçekten de sembol seviyesinde tutabilmek çok önemlidir. Sevginizi, özeninizi her zaman gösteriyor olmalısınız ki, böyle özel günler sadece sembolik olsun.

Bunun için birkaç basit sistem var. Uygularsanız, ilişkinizde çok mutlu olursunuz. Unutmayın, mutlu olmak önce kendi içinizdedir, sonra gelir partnerinizi mutlu etmek. Siz mutlu olursanız, kendinizi, hayatınızı, seçimlerinizi severseniz, partnerinizi mutlu etmek o kadar kolay olur ki.

Düzenli olarak birbirinize ayıracağınız bir zamanınınız olsun. İsterseniz haftada bir, isterseniz, haftada üç, ama 15 günde birden seyrek değil. Eve geldiğinizde günün karmaşasından çıktıktan sonra, sadece birbirinizle olacağınız güzel ve özel saatleriniz olsun. Bir şeyler için, bir şeyler yiyin, sohbet edin, müzik dinleyin. Kendinizden, partnerinizden bahsedin. Güzel filmler seyredin, yorumlayın. Mümkünse bu özel saatleri haftada bir ya da 15 günde bir yeni bir cafe ya da restoran keşfederek yapın. Birlikte yürüyüşlere çıkın. Bu özel zamanları çocuklarınız olduğunda da mutlak sürdürün. Unutmayın, siz bir çiftsiniz her şeyden önce. Ve hep sevgili kalın. Başka hiçbir şapkanız sevgililik şapkanızın önüne geçmesin.

Fırsat buldukça kendinize bu ilişkiyi neden seçtiğinizi hatırlatın. Kendinize ve partnerinize bu seçimden doğan mutlulukları gösterin. Teşekkür edeceğiniz ne çok zenginliği getirdiğini hep hatırlatın kendinize ilişkinizin.

\"\"İlişkisi olmayanlar içinse 14 Şubat yılın en keyifsiz günü. Her yer kırmızı, her yer kalp, her yer öpücük. Sinirrr….

14 Şubat’ı önemsiyorsak ve yolunda giden bir ilişkimiz yoksa ne yapalım? 14 Şubat’ta mümkün olduğunca ilişkisi olmayanlarla görüşelim. İlişkisi olanları bırakalım, kendi aralarında eğlensinler. ? Kendimize alternatif eğlenceler oluşturalım. Yalnız geçirmeyelim 14 Şubat’ı. Asla hüzünlenilecek bir tarih olarak kaydetmeyelim, tam tersi bol kahkahalı, eğlenceli bir tarih olsun sizin için. Bir de fırsat bulunca, 14 Şubat’ı neden bu kadar önemsediğinize bir dönüp bakalım….

Bir de ilişki içindeki yalnızlar var. O akşam en kötü duyguları onlar yaşıyor işte, tabii 14 Şubat’ı önemsiyorlarsa. Ama ilişki içindeki yalnızların daha bir gözüne giriyor bu 14 Şubat etkinlikleri. Onlara eksikliklerini fazlasıyla hatırlatıyor. Siz ya da partneriniz %100 ilişkiyi sahiplenmiyorsanız, kendinizi değersiz hissedersiniz. Bu ilişki biçimi bizi özdeğer, özgüven ve sevgiden mahrum bırakır. Sevilmeye, istenmeye, özen gösterilmeye layık olup olmadığımızı sorgulatır. Aslında ilişkimizin her anında farkındayızdır bu durumun, ama böyle özel günler öylesine kuvvetle altını çizer ki bu durumumuzun…

Eğer böyle bir ilişki içindeyseniz, belki bu 14 Şubat bu anlamda size güç verir ve dönüp ciddi ciddi bakarsınız ilişkinize. Belki bu sefer cesaret eder ve doğru olanı seçersiniz; ya ilişkinizi toparlar ve sağlıklı bir birliktelik oluşturursunuz ya da bu mümkün olmuyorsa o kötü döngüden çıkarsınız.

İstediğinize âşık olun. Aşk harikadır. Gelir geçer. Geçeceğini bilin, dolu dolu yaşayın. Malum, gönül bu, ………

Aşkınız sevgiye dönüşebiliyorsa, dünyadaki nadir şanslılardansınız demektir. Yoksa sevdiğinizi ve sizi seveni seçin hayatınızı birlikte geçirmek için.

Kadınlar, size kıyamayan adamlar seçin hayatınızda sevmek için. Size kıyamayan adamlarla mutlu olursunuz. Vicdanlı adamlarla sevgiyi yaşamak muhteşemdir.

Erkekler, sizi siz olduğunuz için seven kadınları seçin hayatınızda sevmek için, sizin ona getirdiğiniz avantajları değil. Sizi siz olduğunuz için seven şefkatli kadınlarla hayat muhteşem olur.

Sevgi, özen, ilgi 14 Şubat ile sınırlı olmamalı. İlişkinizin tüm zamanlarına yayılmalı.

Herkes gösterilmekten çekinilmeyen gerçek bir sevgi ile yaşamak ve yaş almak ister, hem de her zaman.

Hayatınızın sınırsız, koşulsuz sevgilerle dolu olması dileğiyle, kutlayana kutlamayana güzel bir 14 Şubat diliyorum.

Dr.phil. R. Meltem KAVCAR SIRMALI

14 Şubat 2018