EVLENMEDEN ÖNCE SORMANIZ GEREKEN 41 SORU

Çevrenizdeki birçok kişinin evlendikten sonra hayal kırıklığı yaşadığını ve “benim tanıdığım, evlendiğim insan bu değil” dediğine şahit olmuşsunuzdur. Sanki evlendikleri kişi evlenmeden önce tanıdıkları kişi ile aynı değildir, değişmiştir.

Evlilik öncesinde ilişki çok farklı kurallar ile işler. Bir ilişkinin başlarındaki “kur yapma dönemi” aslında kendimizi karşımızdakine beğendirme çabası içinde olduğumuz bir dönemdir. Bu beğendirme çabası neticesinde elimizden geldiğince hep iyi yönlerimizi gösterir, hep bakımlı ve iyi halimiz ile sevdiğimize kendimizi tanıtırız. Bunun arkasında da kötü bir niyet yoktur aslında. Hedef sadece sevdiğimiz tarafından beğenilmek ve seçilmektir.

Evlendikten sonra, kur yapma hedefine ulaşmış, beğenilip seçilmiş ve istenilen kişi de elde edilmiştir. Hedefe ulaştıktan sonra birçok kişi için artık uğraş sona ermiştir. Ve bizim farklı zannettiğimiz ve öyle sevdiğimiz kişinin aslında bizim hiç tanımadığımız yönleri olduğunu, bizim tanıdığımızdan daha farklı birisi olduğunu deneyimler ve sandığımız kişiyle değil de aslında başka birisiyle evlenmiş olduğumuzu anladığımız da büyük bir hayal kırıklığı yaşarız.

İşte bu hayal kırıklığının yaşanmaması için, kararınızı akılla vermenize yardım edecek cevapları bulmanızı sağlayacak soruları soracağız “Evlenmeden Önce Sormanız Gereken 41 Soru”da.

Düşünmeden, uyumunuzu göremeden, birbirinizi yeterince tanımadan yapılan evlilikler de sadece görünüşü hoşunuza gittiği için, âşık olduğunuzu düşündüğünüz, bir an önce kök ailenizin evinden ayrıl istediğiniz ya da kök aileniz uygun gördüğü için seçmiş olduğunuz bir eş ile yaptınız evlilikte kısa bir süre sonra pişmanlıklar yaşayacak ve mutsuz olacaksınızdır. 

Sorulması gereken en temel sorulardan birisi de “Birbirinizi ne kadar tanıdığınızdır”.  Birbirinizi iyi tanımak, sevdiğiniz hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunuz ile o kişiyi ne kadar zamandır tanıdığınızın bir bileşkesidir. Çiftlerin birbirini iyi tanıması ile evlilik sonrası mutluluk arasındaki ilişki net ve açıktır. Birini evlenmeden önce ne kadar iyi ve uzun süre tanırsanız, evliliğiniz de o derece sağlıklı ve güzel olur. Partneriniz ile evlenmeden önce ne kadar çok ve kaliteli zaman geçirirseniz “genellikle” onu o kadar iyi tanır ve anlarsınız. Çift olarak güçlü ve zayıf yanlarınızı tanırsınız.

Ayıp olur, şimdi problem çıkmasın, evlendikten sonra değişir, evlendikten sonra ben değiştiririm söylemleri ile sormaktan kaçındığımız soruların cevapları istesek de istemesek de en geç evlendikten sonra karşımıza çıkar. Evlendikten sonra karşımıza çıkan bu cevapları aslında hiç de değiştiremediğimizi, onun evlendikten sonra değişmediğini, esas problemlerin evlendikten sonra çıktığını görür, ayıp olmasın diye üstünü örttüklerimizin tüm çıplaklığı ile tam da gözümüzün önünde durduğunu deneyimleriz.

Bu 41 soruya vereceğiniz cevaplar sizin bu ilişki içinde nerede durduğunuzu görmeniz için tek yoldur. Nerede durduğunuzu net gördükten sonra, o durmakta olduğunuz yerin sizin için ne kadar doğru bir yer olduğuna sadece siz karar verirsiniz. Bu bağlamdaki doğru çok sübjektiftir.

Birbiriniz için bu sorularla oluşturacağınız net resim, aslında ilişkinizin her ikiniz için de ne kadar doğru ilişki olduğunu görmenizi sağlayacaktır. 

Alacağınız tüm cevapların sizi mutlu etmesi dileğiyle

Dr.phil. R. Meltem KAVCAR SIRMALI