Dünya Meme Sağlığı Günü

Her yıl birçok kadın meme kanseri nedeniyle zorlu süreçler yaşıyor. Meme kanserinde – diğer tüm sağlık sıkıntılarında olduğu gibi – erken teşhis, genetik miras, yaşam biçimi çok önemli. Belirli bir yaştan sonra düzenli meme ultrasonu ve mamografi yaşam kurtarıyor malum. Ama meme kanserinde en önemli önlem düzenli elle muayenedir. İhmal etmeyin. Her ay mutlak kendi kendinize yapın muayeneyi, doktorların önerdiği sıklıkla da ultrason ve mamografi belirli bir yaştan sonra hayatınızın düzenli parçası olsun.

Hayatın tüm dertlerini, üzüntülerini, kaygılarını üstlenmeyin. Devamlı olmayanlara tutmayın projektörlerinizi. Bu hayatta teşekkür edecek çok şey var. Her gün birkaç dakikalığına durun, yaptığınız her ne ise bırakın, mümkünse gün ışığı ve oksijenle temas edin, gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve hayatınızda sahip olduğunuz bir şey için teşekkür edin. Her gün yapın bunu, haa bir de her sabah daha gözünüzü açmadan gülümsetin kendinizi. Önceleri içten gelen bir gülümseme olmayabilir, vazgeçmeyin. Her sabah sürdürün gülümsemeyi. Bir süre sonra gerçekten de gülümseyerek uyanırsınız.

Unutmayın sadece büyük üzüntü ve travmalar fiziksel olarak hasta etmiyor bizi, hayata nasıl baktığımız çok belirliyor bizi, hayatı, sağlığımızı.

Siz siz olun, bugün sadece meme sağlığınız için değil, tüm yaşamda sağlıklı konumlanmanız için hayatınızdaki “iyiler”e odaklanın.

Hep sağlıkla, hep iyilikle kalın.