Corona Günlerinde İlişkiler

İlişkiler böylesine mekânsal yakınlığa dayanabilir mi?

Corona Günleri çiftler için iki anlam taşır ilişki adına.

Önce olumlu tarafına bakalım: dışarı çıkmanız yasak da olsa, yalnız değildiniz. Sosyal mesafeye uyma mecburiyetinizin olmadığı birisi var yanınızda. Herkes bu kadar şanslı değil malum.

Ama bu başbaşalığın bazı olumsuz tarafları da var: Evde kalma süresi uzadıkça gerginlikler günlük hayatın parçası olmaya başlayabilir. İlişiniz böylesi bir mekânsal yakınlığa dayanabilir mi? Ne dersiniz? Elbette ki günler boyunca evde kapalı kalmak keyifli değil, ama ev kendinizi en güvende hissedeceğiniz yer. Kendi kendinize yetebilmeniz, kendinizle güzel zaman geçirebiliyor olmanız lazım. Ancak hava serinleyip balkon kapıları kapandığında, perdeler örtüldüğünde baş başa kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Her çift birbiri için yaratılmış mıdır sizce? Haydi birbiri için yaratılmış olanları bir kenara alalım.

Biz pek de birbirleri için yaratılmamış olanlara bakalım: Mekânsal yakınlık çekiciliği pek de arttırmıyor, değil mi? Hele de yataktan çıkıp duşunuzu almadan, üstünüzü değişmeden, saçınızı bile taramadan bilgisayarınızın başına geçiyorsanız. Allahtan görüntülü görüşmeler ve toplantılar var da kendinize çekidüzen veriyorsunuz.

Zaten eve kapalı olmak psikolojimizi ciddi bir biçimde sarstı. Bir de televizyon ve sosyal medyada duyduğumuz felaket senaryoları, insanlığın sonu gelmiş gibi hissetmemize neden oluyor.

Bizi destekleyen, kendimizi kötü hissettiğimizde arkamızda ve yanımızda güçlerini, sevgilerini hissettiğimiz ailemizden, dostlarımızdan uzaktayız. Yaslanabileceğimiz tek kişi partnerimiz. İyi de daha ne kadar süre ile böyle birbirimize yaslanacağız? Hangimiz hangimize daha önce yük gibi gelecek?

Malum, Çin’deki karantina sonrası yüksek oranda boşanmalar yaşandı, yaşanıyor. Boşanmaya karar verenlere bakarsanız, aslında onların virüs nedeniyle gelişen zorunlu baş başa kalma nedeniyle değil, virüs öncesi halının altına süpürdüklerini sandıkları için boşandığını görürsünüz.

Zor zamanları birlikte geçirmenin sevgiyi, ilişkileri güçlendireceği bir gerçektir. Bir ilişki ancak badire atlattıkça güçlenir. Bu da tüm çiftlerin karşı karşıya kaldığı en büyük badirelerden biri.

İşte bu badireyi atlatmanın, ilişkinizin hayatta ve ayakta kalmasının en sihirli cümlesi: Unutmayın, her ikiniz de haklısınız. 😉

Dr.phil. R. Meltem KAVCAR SIRMALI

28 Nisan 2020