Çift Ve Evlilik Danışmanlığı

Çift terapisi, çatışma yaşayan çiftin etkileşimini değiştirerek sağlıklı iletişmeyi, etkileşmeyi öğrenmesini sağlar. Ülkemizde sıklıkla evli çiftlerin başvurması nedeniyle evlilik terapisi olarak gerçekleşmektedir. Bireyler çift terapisi sürecinde kendileri ve partnerleri ile ilgili farkındalık kazanırken ilişkilerinde daha güvenli bir zemin oluşturmayı öğrenirler. Farklılaşmış bakış açıları çözümlere daha kolay ulaşmalarını sağlar.

İlişkiniz zor bir dönemeçteyse, çift terapisi ilişkiniz üzerinde çalışıp geliştirmenizi sağlar. Terapistiniz duygularınızı ifade etmenize, partnerinizle ilgili sorunları tartışmanıza ve çatışmaları çözmenize yardımcı olur.

Çift terapisinde, terapist sizi ve partnerinizi tanıyarak bir güven zemini oluşturur. Her ikinizin de birbirinizi, duygularınızı tanımlayarak birbirinize kelimelerle duygularınızı iletebilmek konusunda destek verir. Geçmişi keşfetmenize destek verir. Terapist, geçmişinizdeki korkuları, travmaları ve davranışları anlayarak, ilişkinizdeki davranışlarınızın altındaki motivasyonu anlamanızı sağlar. Çözüme odaklanmanızı sağlar, olumsuz davranış paternlerini düzelterek ilişkinin olumlu yönlerine odaklanmayı öğretir size. Ve en önemlisi çift terapisi yeni beceriler kazanmanız için harika bir fırsattır. Öfkeyi yönetmeyi, problem çözme becerilerini, kriz yönetme becerilerini öğrenirsiniz. Bu sayede yaşamda ilişkinizde önünüze gelecek zorlukları, çatışmaları, krizleri nasıl yöneteceğiniz ilgili ciddi bir donanımınız olur.

Dr.phil. R. Meltem Kavcar Sırmalı’dan ile çift terapisi almaya karar verdiğinizde, mutlaka Evlilik Checkup’ı ile ilgili detaylı bilgi alın. Evlenmeden önce ya da sonra yapacağınız bu yolculuk önünüzdeki müthiş birlikteliği doğru, keyifli, sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamanızı sağlayacaktır.